ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ та ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ
П`ятниця, 19.10.2018, 07:39
Меню сайту
Категорії розділу
Тема №1 [13]
Енергія і енергоефективність у світі праці та професії
Тема №2 [10]
Енергоспоживання та екологічні проблеми
Тема №3 [5]
Потенціал енергоефективності у побуті
Тема №4 [2]
Потенціал енергоефективності в галузі
Джерельна база [7]
Рекомендовані інформаційні джерела
Контроль знань [5]
Позаурочна робота [8]
Конкурси, олімпіади, проекти
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Тема №1

Види та фізичні форми енергії
08.02.2014, 22:22
У даний час є науково обґрунтована класифікація видів енергії. Їх багато - близько 20. Наведемо тільки ті види енергії, які найбільш часто використовуються як у повсякденному житті, так і в наукових дослідженнях.
ЕНЕРГІЯ – це скалярна фізична величина яка є мірою різних форм руху матерії та є характеристикою стану системи (тіла) і визначає максимальну роботу, котру може виконати тіло (система). Енергія виявляється в різних формах (видах).
Кожен вид енергії важливий сам по собі, але важливіше те, що відбувається, коли енергія переходить з однієї форми в іншу.
Якщо м’яч тримати на витягнених руках, то він буде володіти потенціальною енергією відносно поверхні Землі. Коли ми випустимо м’яч і він буде падати, його потенціальна енергія перейде в кінетичну. Всі предмети під час руху мають кінетичну енергію. Якщо предмет зупиняється, його кінетична енергія переходить в іншу форму. Енергія - міра того, що може відбутися (міра здатності тіл до взаємодії ). Якщо узагальнити все, що ми дізналися про енергію, можемо сказати: енергія - це те, що змушує що-небудь відбутися. Енергія може змушувати до взаємодії, пов’язаної з переходом енергії в іншу форму.
Енергія вимірюється в джоулях (Дж).
Один поштовх серця потребує енергії приблизно в 1 Дж.
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?
Щоб закип’ятити воду для горнятка кави, необхідно, як мінімум, 72000 Дж. У побуті електроенергія вимірюється у кіловат-годинах (кВт/год). 1 кВт/год - це приблизно та кількість енергії, яка потрібна, щоб розігнати 10-тонну вантажівку з місця до швидкості 100 км/год. Стільки ж енергії даремно витрачає за добу залишена увімкненою в кімнаті 40-ватна лампа.
ПОВНА МЕХАНІЧНА ЕНЕРГІЯ
Повну механічну енергію складають кінетична та потенціальна енергія.
МЕХАНІЧНА ЕНЕРГІЯ - проявляється при взаємодії, русі окремих тіл або часток. До неї відносять енергію руху або обертання тіла, енергію деформації при згинанні, розтягуванні, закручуванні, стисненні пружних тіл (пружин). Ця енергія найбільш широко використовується в різних машинах - транспортних і технологічних. Усе, що рухається, завдяки цьому рухові володіє кінетичною енергією.
КІНЕТИЧНА ЕНЕРГІЯ - енергія руху. Чим швидше рухаються тіла, тим більшою енергію вони володіють. До неї відносять механічну енергію руху тіл, але теплова енергія, зумовлена рухом молекул, безпосередньо не належить до механічної кінетичної енергії. Якщо між тілами, які знаходяться на відстані одне від одного, діє сила (наприклад, сила тяжіння між Землею і Місяцем), то ці тіла володіють потенціальною енергією.
ПОТЕНЦІАЛЬНА ЕНЕРГІЯ - енергія взаємодії. До неї належать: енергія мас, що притягуються за законом всесвітнього тяжіння; енергія розташування однорідних частинок, наприклад, пружного деформованого тіла (пружини чи м’яча); теплова енергія; хімічна енергія. Вона залежить від розміщення тіл відносно одне одного, тому можна сказати, що потенціальна енергія - це енергія розташування. Потенційна енергія готова вирватися назовні, перетворитися на енергію руху. Тому її називають «потенційною», тобто прихованою, можливою.
Потенціальною називають частину механічної енергії, яка залежить від взаємного розташування тіл у системі та їх положення в зовнішньому силовому полі.
Основна властивість потенціальної енергії: у стані рівноваги потенціальна енергія набуває мінімального значення.
ТЕПЛОВА ЕНЕРГІЯ - енергія невпорядкованого (хаотичного) руху і взаємодії молекул речовин. Теплова енергія, що отримується найчастіше при спалюванні різних видів палива, широко застосовується для опалення, проведення численних технологічних процесів (нагрівання, плавлення, сушіння, випарювання, перегонки і т.д.).

Теплова енергія може виділятися завдяки хімічним реакціям (горіння), ядерним реакціям (ядерний розпад і синтез), механічним взаємодіям (тертя). Тепло може передаватися між тілами за допомогою теплопровідності, конвекції або випромінювання.
З точку зору енергоефективності, теплова енергія - це товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.
ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГІЯ – рух електронів по електричному ланцюзі.
Електрична енергія застосовується для отримання механічної енергії з допомогою електродвигунів і здійснення механічних процесів обробки матеріалів (подрібнення, перемішування); для проведення електрохімічних реакцій; одержання теплової енергії у електронагрівальних пристроях і печах; для безпосередньої обробки матеріалів (електроерозійна обробка).
Електрична енергія, або електроенергія - вид енергії, що існує у вигляді потенціальної енергії електричного й магнітного полів та енергії електричного струму. Завдяки зручній технології виробництва, розподілу й споживання, електрична енергія займає чільне місце серед інших видів енергії, що їх споживає людство.
Електричну енергію отримують шляхом перетворення інших видів енергії. Її джерелами може бути хімічна енергія, механічна енергія, наприклад, води чи вітру, ядерна енергія, теплова енергія, світлова енергія. При виробництві електричної енергії хімічна або ядерна енергія зазвичай спочатку перетворюються в теплову, а тільки потім у енергію електричного струму. До споживача електрична енергія поставляється через електромережу.
Споживач використовує електричну енергію для виконання механічної роботи, опалення, освітлення, комунікації тощо. Електрична енергія так давно і міцно увійшла в нашу повсякденність, що, здається, ніби її було відкрито під час винаходу колеса, а може навіть і раніше. Популярність використання електричної енергії пояснити дуже просто: саме електрика приводить в рух різні механізми та верстати, електротранспорт та всіляку побутову техніку. Вона допомагає полегшити різні роботи і організувати дозвілля: згадайте, скільки часу ми проводимо перед телевізором, комп’ютером або домашнім кінотеатром. При цьому електричну енергію не помітно, вона не шумить, у неї немає кольору і запаху. Виявити її можна лише за допомогою приладів, в простому випадку таким приладом є звичайна лампочка або індикаторна викрутка. Майже всі побутові прилади у вашому помешканні споживають електричну енергію.
Де ж вона береться? Її виробляють електростанції різного типу. Якщо це гідроелектростанції або вітроелектростанції, то на електричну енергію вони перетворюють механічну енергію води або вітру. На теплових електростанціях теплова енергія, що виділяється під час згорання палива, теж перетворюється на електричну енергію. А в побутових приладах (електрочайнику, електрообігрівачі, прасці тощо) електрична енергія знову перетворюється на теплову, у лампочці - на світлову, в електродвигунах - на механічну.
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?
1 кВт зекономленої електроенергії дає змогу виготувати:
 • 50 зошитів по 24 аркуша;
  7 підручників;
  1 пару взуття;
  30 000 ручок;
  40 000 олівців;
  50 000 пластмасових лінійок.
ЖИВА ЕЛЕКТРИКА
Вивчаючи закони електрики і дивлячись на різноманіття їх застосування в техніці, мимоволі задаєш собі запитання: наскільки широко сама природа використовує ці закони? Люди вже давно спостерігали дію електричних сил як у живій, так і в неживій природі.
Електричні вугри, скати; блискавка – звичні явища. Перші мандрівники дивувалися з екзотичного способу полювання на південноамериканського електричного вугра. Індіанці заганяли у водойму, де водилися вугрі, стадо коней, і всю силу своїх електричних розрядів небезпечна риба обрушувала на беззахисних тварин. Лише згодом рибалки заходили у воду і вже без страху руками ловили цю незвичайну рибу.
Електричні водяні тварини існують не тільки в Америці. Відомо понад 50 видів, і належать вони до різних родин. Про унікальні властивості електричного сома, який водиться у річці Ніл, знали ще давні єгиптяни. Головний біль тодішні знахарі пропонували лікувати прикладанням до хворого місця живого ската. Усі види електричних риб мають особливий орган, котрий виробляє електрику. За його допомогою тварини полюють, захищаються пристосовуючись до життя у водному середовищі. Але чому у жодної наземної тварини не виявлено електричного органа? Причина цього полягає в наступному.
Лише вода з розчиненими у ній солями є чудовим провідником електрики, що дає можливість використовувати дію електричного струму на відстані. У різних видів електричних риб електричні органи відмінні за розмірами та місцем розташування. В електричного сома – це тонкий утвір, що вкриває весь тулуб під шкірою. У вугра – видозмінена частина бокового м`яза (складає половину маси тварини). В електричного ската роду Torpedo електричний орган міститься навколо голови, а в ската роду Raja – поблизу хвоста. Відзначу, що електричний орган у всіх риб, сконструйовано однаково. Елементарна складова ланка його – електроцит, котрий називають живим генератором електроенергії. Електроцити відокремлено один від одного драглистою масою, ізолятором, як цього вимагають закони електротехніки. Весь електричний орган також ізольований від тіла риби і контактує лише з навколишнім середовищем. Кожен електроцит виробляє напругу 0,02-0,08 В. Електроцити зібрані у стовпчики, котрі групуються в ряди. Така конструкція дозволяє виробляти напругу скатові порядку 400В, а в електричного вугра – понад 600В. Потужність таких «електростанцій» під час удару сягає 1000 Вт.
Грім і блискавка, електричні риби – лише маленька частинка з усіх багатоликих виявів електрики. А роль живої електрики виявляється ширшою. Слух, зір, смак, нюх, відчуття дотику – п’ять видів відчуттів, в основі механізму яких лежить електрика.
ХІМІЧНА ЕНЕРГІЯ - це енергія, «запасена» в атомах речовин, яка вивільняється або поглинається в результаті перебудови електронних оболонок атомів і молекул при хімічних реакціях між речовинами.
Хімічна енергія може бути перетворена або в тепло, як, наприклад, при горінні, або в електричну енергію, як, наприклад, в гальванічних елементах. Гальванічні елементи є джерелом енергії який характеризується високим ККД (до 98%), але низькою ємністю.
Іноді, хімічні реакції супроводжуються світінням, тож частина хімічної енергії в них перетворюється в світлову. Хімічна енергія горючих корисних копалин - один із основних видів енергії, що його використовує людство на сучасному етапі розвитку.
СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ
Відкриття гальванічного струму
Здавалося б, XVII століття дуже небагато привнесло в розвиток пізнання електричних і магнітних явищ, але саме тоді був закладений фундамент і наданий могутній імпульс дослідженням цих явищ в подальших сторіччях. Під час дослідів з електричною машиною, які проводились ученими у XVIII столітті, помічали перехід електрики з скляного круга, що натирався, на кондуктор. Багато раз пробували розряджати «лейденську банку» через довгий ланцюг людей, що взялися за руки, але ніхто не висловив ясної думки про можливість тривалого плину електрики провідниками.
Відкриттю електричного струму передували досліди італійського анатома Луїджі Гальвані. Працюючи в лабораторії, де проводилися досліди з електрикою, Гальвані спостерігав явище, яке було відоме багатьом ще до нього. Воно полягало в тому, що якщо через нерв жаб’ячої ніжки, сполученої дротиком із землею, розряджати кондуктор електричної машини, то спостерігалися судорожні скорочення її м’язів.
Але одного разу Гальвані помітив, що лапка прийшла в рух, коли з її нервом стикався тільки сталевий скальпель. Найдивовижніше було те, що між електричною машиною і скальпелем не було ніякого контакту. Це вражаюче відкриття примусило Гальвані здійснити ряд дослідів для виявлення причини спостережуваного явища.
В один з осінніх днів 1780 року Гальвані провів експеримент з метою з’ясувати, чи викликає такі ж рухи в лапці електрика блискавки. Для цього Гальвані підвісив на латунних гачках декілька жаб'ячих лапок у вікні, закритому залізними ґратами. І він виявив на протилежність своїм очікуванням, що скорочення лапок відбуваються у будь-який час, поза всякою залежністю від стану погоди. Присутність поруч електричної машини або іншого джерела електрики виявилася непотрібною. Гальвані встановив далі, що замість заліза і латуні можна використовувати будь-які два різнорідні метали, причому комбінація міді та цинку викликала явище в найбільш виразному вигляді. Скло, гума, смола, камінь і сухе дерево взагалі не давали ніякого ефекту.
На жаль, Гальвані дійшов висновку, що в тканинах тіла жаби міститься «тваринна електрика». Тому при з'єднанні провідниками (мідь, залізо) нерва з м'язами відбувається розряд. У результаті його сучасникам поняття «тваринної електрики» стало здаватися набагато реальнішим, ніж електрика якого-небудь іншого походження. Виявлення електричного струму все ще залишалося таємницею.
Де ж з'являється струм: тільки в тканинах тіла жаби, тільки у різнорідних металах чи ж в комбінації металів і тканин? На щастя, історія розпорядилася так, що результати дослідів Гальвані, викладені ним в його знаменитому «Трактаті про електричні сили при м'язовому русі», який побачив світ в 1791 році, потрапили на очі італійському ученому Алессандро Вольта. Приголомшений Вольта перечитує трактат і знаходить в ньому те, що випало з-під уваги самого автора, – згадку про те, що ефект здригання лапок спостерігався лише тоді, коли лапок торкалися двома різними металами. Вольта вирішує поставити видозмінений дослід, але не на жабі, а на самому собі. «Признаюся, – писав він, – я з невірою і дуже малою надією на успіх приступив до перших дослідів: такими неймовірними здавалися вони мені, такими далекими від всього, що нам досі відомо було про електрику... Нині я звернувся до дослідів, сам був очевидцем, сам проводив дивну дію і від невіри перейшов, можливо, до фанатизму!». Відтепер Вольту можна було побачити за дивним заняттям: він брав дві монети – обов'язково з різних металів – і... клав їх собі до рота – одну на язик, іншу – під язик. Якщо після цього монети або кружечки Вольта сполучав дротинкою, він відчував кислуватий смак, той самий смак, але набагато слабкіший, що ми можемо відчути, лизнувши одночасно два контакти батарейки. З дослідів, проведених раніше з електрофором, Вольта знав, що такий смак викликається електрикою. Вольта припустив, що причиною явища, яке спостерігав Гальвані, служила присутність двох різних металів. Керуючись цією думкою, він поставив багато дослідів і, нарешті, зробив важливе відкриття, про що і повідомив у 1800 році Лондонському королівському товариству. Вольта писав, що він знайшов нове джерело електрики, яке діє подібно до батареї слабо заряджених «лейденських банок». Проте на відміну від гальванічної батареї його прилад заряджається сам собою і розряджається безперервно. При цьому він дав і опис свого приладу.

Вольта влаштував свій прилад так. Він поставив один на один декілька дюжин попарно зібраних цинкових і мідних кружків, розділених папером, змоченим солоною водою. Коли експериментатор торкався однією рукою до нижнього – мідного, а іншою – до верхнього цинкового кружка, то одержував сильний електричний удар. При цьому прилад не розряджався, і скільки б разів він не торкався кружків, удар повторювався, тобто заряд електрики виникав безперервно. Таким чином, Вольта одержав перше досить могутнє джерело електрики – знаменитий «вольтів стовп», що склав цілу епоху в історії фізики. Так було відкрите нове явище – безперервний рух електрики в провіднику, або електричний струм. Створення першого джерела електричного струму зіграло величезну роль в розвитку науки про електрику і магнетизм. Сучасник Вольта французький учений Араго вважав вольтів стовп «найчу довішим приладом, коли не будь винайде ним людьми, не виключаючи телескопу і парової машини». Відразу слідом за цим Вольта зробив ще один великий винахід: він винайшов гальванічну батарею, пишно названу «короною судин», що складалася з багатьох послідовно сполучених цинкових і мідних пластин, опущених попарно в судини з розбавленою кислотою, – вже досить солідне джерело електричної енергії. Можна вважати, що з того дня джерела постійного електричного струму – вольтів стовп і гальванічна батарея – стали відомі багатьом фізикам і знайшли широке застосування в подальших дослідженнях.
Прилад Вольта спонукав учених до роботи над винаходом подібних джерел струму. Зокрема, гальванічний елемент був влаштований англійським хіміком Джоном Даніелем (1790–1845). В елементі Даніеля циліндрична зігнута мідна пластинка занурена в розчин мідного купоросу. Цинкова пластинка знаходиться в пористій глиняній судині, наповненій розбавленою сірчаною кислотою. Провідником, що сполучає мідну пластинку з цинковою, тече електричний струм.
МАГНІТНА ЕНЕРГІЯ - енергія постійних магнітів, що володіють великим запасом енергії, але «віддають» її вельми неохоче. Однак електричний струм створює навколо себе протяжні, сильні магнітні поля, тому найчастіше говорять про електромагнітну енергію. Електрична і магнітна енергії взаємозалежні одна з одною, кожну з них можна розглядати як «зворотний» бік іншої. Магнітне поле.
ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ЕНЕРГІЯ - це енергія електромагнітних хвиль, тобто електричного і магнітного полів, що рухаються. Вона включає видиме світло, інфрачервоні, ультрафіолетові, рентгенівські промені та радіохвилі. Таким чином, електромагнітна енергія - це енергія випромінювання. Випромінювання переносить енергію у формі енергії електромагнітної хвилі. Коли випромінювання поглинається, його енергія перетворюється в інші форми, найчастіше в теплоту.

ЯДЕРНА
ЯДЕРНА ЕНЕРГІЯ – внутрішня енергія атомного ядра, зумовлена ядерними силами, які діють між нуклонами ядра. Вона може виділятись в результаті ядерних реакцій або радіоактивного розпаду ядер, за умови, що в утворених ядрах енергія зв’язку, яка припадає на один нуклон, більша, ніж у початкових ядер. Зокрема, такими ядерними реакціями можуть бути поділ важких і синтез легких ядер.
Особливим типом ядерної реакції є поділ ядра. Енергія, що при цьому виділяється, в кілька мільйонів разів перевищує енергію хімічних реакцій (наприклад, ту, що виділяється при горінні). Після того, як учені провели велику кількість експериментів, вони виявили, що ядерна енергія є чистим і ефективним способом виробництва енергії.
Перший ядерний реактор був створений 2 грудня 1942 року в Університеті Чикаго Енріко Фермі. Позитивними аспектами використання ядерної енергії є те, що для створення великої кількості ядерної енергії необхідна дуже маленька кількість плутонію й урану, створення енергії, виробленої ядерною енергією, не забруднює повітря.
Один із головних недоліків реактора – захоронення ядерних відходів, що шкодять навколишньому середовищу. Але найбільш істотний недолік – загроза лихоліття.
Ядерна енергія використовується людством у військових цілях, для виробництва електроенергії та у ядерних енергетичних установках (двигунах). У середині 20 ст. були сконструйовані атомна й воднева бомба. До кінця століття п'ять ядерних держав накопичили достатній ядерний арсенал для знищення всього людства. Використання атомної енергії стимулюється насамперед тим, що вже на першому етапі її використання вартість електроенергії, одержуваної від атомних і вугільних станцій, приблизно однакова.
Економічна перевага атомних електростанцій над тепловими безперервно зростатиме як внаслідок їхнього удосконалення, так і внаслідок подорожчання кам'яного вугілля, торфу, нафти і природного газу, запаси яких у верхніх шарах Землі швидко зменшуються. При сучасних темпах зростання використовування енергії цих запасів палива може вистачити на 100 - 150 років, використання ж ядерних реакцій поділу урану, торію і плутонію зможе збільшити цей строк ще на 200 - 300 років. Лише оволодіння термоядерними реакціями синтезу забезпечить людство енергією в необмеженій кількості і на необмежений термін.
СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ
Серйозним ядерним нещастям, пов’язаним з використанням ядерної енергії у мирних цілях, була катастрофа у Чорнобилі, що сталася 26 квітня 1986 року у Радянському Союзі. Забруднення території України радіоактивними викидами при катастрофі на Чорнобильській АЕС не має аналогів ні за масштабами, ні за глибиною екологічних, соціальних і економічних наслідків. Учені вважають, що в результаті Чорнобильської катастрофи відбулася генетична мутація в батьків, що були піддані впливу радіації. Десятьма роками після катастрофи в Чорнобилі в заражених областях країни радіація змінила генетичну структуру майбутніх поколінь.
Крім того, з 1986 року виявилося сильне збільшення раку щитовидної залози в дітей у Білорусі, Україні і Російській Федерації. Внаслідок аварії було забруднено близько 12 млн. га, з них 8,4 млн. га сільськогосподарських угідь. Вплив цієї трагедії поширився не тільки на Україну, Білорусь та Росію, а й на інші держави Європи.
У статті №16 Конституції України зазначено, що «…подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу…є обов’язком держави».
Крім атомних електростанцій «мирний атом» знайшов застосування в реакторах для опріснення води й отримання трансуранових елементів. Також джерела γ-випромінювання використовуються для дефектоскопії, активаційного аналізу для експрес-визначення домішок у сплавах, вугіллі тощо. Величезне значення мають ізотопні джерела струму і тепла. Їх застосовують для енергопостачання важкодоступних районів і автоматичних станцій (наприклад, метеорологічних або супутників Землі). Джерела γ-випромінювання застосовуються для автоматизації різних операцій (наприклад, вимірювання щільності середовища, товщини вугільного шару і т. ін.).
У сільському господарстві знайшли застосування установки для опромінення овочів і фруктів з метою вберегти їх від гниття й цвілі. Крім того, розроблені способи виведення нових сортів рослин шляхом генетичних трансмутацій. Неоціненною є використання ядерної енергії в геології, медицині, біології і багатьох інших областях знань завдяки тому, що за її допомогою можна одержувати неймовірно точні й швидкі результати.
ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?
Основа ядерної енергетики - атомні електростанції, які забезпечують близько 6 % світового виробництва енергії та 13-14 % електроенергії. Першу у світі атомну електростанцію було збудовано в СРСР і пущено 27 червня 1954. За даними МАГАТЕ у 2007 році у світі працювало 439 промислових ядерних реакторів, розташованих на території 31 країни.
1959 р. в СРСР закінчено будівництво першого у світі криголама «Ленин» з атомним двигуном. На 2012 рік у світі збудовано понад 150 суден з ядерними енергетичними установками.
ГРАВІТАЦІЙНА ЕНЕРГІЯ - енергія, обумовлена взаємодією (тяжінням) масивних тіл, вона особливо відчутна в космічному просторі. У земних умовах, це, наприклад, енергія, «запасена» тілом, піднятим на певну висоту над поверхнею Землі - енергія сили тяжіння.
Гравітація - означає тяжіння. Вона є однією з важливих фізичних властивостей Землі. Відкрита І. Ньютоном у XVII ст.
В основу теорії гравітації покладено закон всесвітнього тяжіння, відповідно до якого всі тіла взаємно притягуються з силою, яка прямо пропорційна добутку мас взаємодіючих тіл та обернено пропорційна квадрату віддалі між ними.
Якби Земля не оберталася, то в результаті взаємного притягання всі земні частини розташовувались би рівномірно навколо спільного центра притягання і Земля набула б форми правильної нерухомої кулі. Сила тяжіння на поверхні такої кулі була б скрізь однакова і спрямована до центра. Гравітаційна енергія зумовлює найважливіші фізико-географічні процеси: стік річок, рух підземних вод у капілярах, обвали і лавини у горах, знесення продуктів руйнування до підніжжя схилів, формування рельєфу. Без гравітаційної енергії Земля не мала б свого теперішнього вигляду.
Категорія: Тема №1 | Додав: haychina
Переглядів: 5364 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Кошик
Ваш кошик порожній
Пошук
Друзі сайту
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store
 • Best uCoz Websites