ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ та ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ
П`ятниця, 19.10.2018, 07:58
Меню сайту
Категорії розділу
Тема №1 [13]
Енергія і енергоефективність у світі праці та професії
Тема №2 [10]
Енергоспоживання та екологічні проблеми
Тема №3 [5]
Потенціал енергоефективності у побуті
Тема №4 [2]
Потенціал енергоефективності в галузі
Джерельна база [7]
Рекомендовані інформаційні джерела
Контроль знань [5]
Позаурочна робота [8]
Конкурси, олімпіади, проекти
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Тема №3

Аналіз втрат тепла в будинку
26.02.2014, 21:31
У державі на опалення приміщень витрачається приблизно четверта частина палива, яке споживається в країні, при цьому 80% його йде на обігрів житлових будинків.
З огляду на високу ціну енергії актуальним завданням є застосування заходів щодо збереження тепла в приміщенні. Це дає можливість не тільки створити комфортні умови проживання, але й досягти певної економії коштів. Зберігання тепла також економить енергоресурси і позитивно впливає на збереження навколишнього середовища. Мешканці старих багатоквартирних і приватних будинків знають, як може бути холодно взимку в приміщенні яке опалюється. Причина не в тому, що температура опалення є недостатньою, а в тому, що через погано утеплені стіни будівель втрачається більше третини спожитого тепла. Захистити оселі від втрати тепла, дозволяє раціональне використання теплоізоляції. Майбутній робітник, який володіє знаннями й навичками енергозбереження, підвищить свою конкурентоздатність на сучасному ринку праці.
1. ОСНОВНІ СПОСОБИ ПЕРЕНЕСЕННЯ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ
1. Теплопроводність - перенесення тепла від більш нагрітих до менш нагрітих частин тіла за рахунок теплового руху та взаємодії мікрочасток, що приводить до вирівнювання температури тіла.
2. Конвекція - перенесення тепла за рахунок переміщення часток речовини в просторі. Спостерігається в рідинах та газах, що рухаються.
3. Теплове випромінювання – перенесення енергії електромагнітними хвилями за відсутності контакту між тілами.
2. ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЇ
Теплоізоляція - це властивість матеріалу перешкоджати передачі тепла.
2.1. Основні типи теплоізоляції
За способом теплопередачі теплоізоляцію можна розділити за такими типами:
 • відбиваюча - запобігає втраті тепла за рахунок відбиття інфрачервоного "теплового" випромінювання;
 • запобігаюча втраті за рахунок кондуктивного і конвективного теплообміну (поєднання передачі тепла через сам матеріал і повітря або газ, що знаходиться в ньому): теплопровідності, водопоглинання, паро проникності.
На практиці теплоізоляційні матеріали прийнято ділити на три види (по виду основної вихідної сировини):
 • органічні - одержувані з використанням органічних речовин. Це, перш за все, різноманітні пінопласти (наприклад пінополістирол). Такі теплоізоляційні матеріали виготовляють з об'ємною масою від 10 до 100 кг/м3. Головний їхній недолік - низька вогнестійкість, тому їх застосовують зазвичай при температурах не більше 90 C, а також при додатковому конструктивному захисті негорючими матеріалами (штукатурні фасади, тришарові панелі, стіни з облицюванням);
 • неорганічні - мінеральна вата та вироби з неї (наприклад, мінераловатні плити), легкий бетон (газобетон і газосилікат), піноскло, скляне волокно тощо. Характерна особливість - низькі міцнісні характеристики і підвищене водопоглинання, тому застосування даних матеріалів обмежено і вимагає спеціальних методик установки. При виробництві сучасних теплоізоляційних мінераловатних виробів проводиться гідрофобізація волокна, що дозволяє знизити водопоглинання в процесі транспортування і монтажу ТІМ;
 • змішані - використовуються як монтажні, виготовляють на основі азбесту (азбестовий картон, азбестова папір, азбестовий повсть), сумішей азбесту і мінеральних в'яжучих речовин і на основі гірських порід (вермикуліту, перліту).
Основні види теплоізоляції:
 • неавтоклавний пінобетон (щільністю до 250 кг/м3);
 • мінераловатні вироби у вигляді матів, плит, шкаралуп, циліндрів;
 • пінополістирол (спінений і екструдований);
 • пінополіуретан;
 • спінений каучук і поліетилен.
2.2. Застосування теплоізоляції
Теплоізоляція застосовується для зменшення теплопередачі всюди, де необхідно підтримувати задану температуру.
НАПРИКЛАД
1. У будівництві теплоізоляція застосовується для внутрішнього і зовнішнього ізолювання зовнішніх стін будинків, покрівель, підлог тощо. Завдяки цьому знижується витрата енергії на опалення і кондиціювання.
2. У виробництві одягу і взуття. Завдяки теплоізоляційним властивостям одягу людина може без активного руху довгий час перебувати на відкритому повітрі в сильний холод або в холодній воді.
3. У корпусах або огороджувальних конструкціях холодильного обладнання, печей. Завдяки теплоізоляції можливо значно знизити витрати енергії на підтримку необхідної температури всередині.
4. Трубопроводи теплотрас оточують теплоізоляцією для зменшення охолодження або нагрівання переданого теплоносія. Захищають від корозії. Теплоізоляція має пароізолюючі (не завжди) і шумозахисні властивості.
5. Ізоляція ємностей, резервуарів, бойлерів.
6. Ізоляція трубопровідної арматури, де застосовуються знімні теплоізоляційні конструкції.
2.3. Теплоізоляція стін
Теплоізоляція зовнішніх стін виконується основним із трьох способів.
1. Навісний вентильований фасад із застосуванням теплоізоляції (кам'яна або скляна вата).
2. Тонкошарова штукатурка фасадів з теплоізоляційного матеріалу (пінополістирол або мінеральна вата).
3. Тришарова конструкція стін (тришарова, шарувата або колодцева кладка, сендвіч-панелі клеєні або збірні, тришарові з/б стінові панелі).
Із точки зору теплофізики найбільш ефективно застосовувати теплоізоляцію зовні, так як у цьому випадку несуча конструкція стіни знаходиться завжди в зоні позитивних температур та оптимальної вологості. Можливе застосування теплоізоляції зсередини будівлі, але при цьому варіанті необхідно проводити розрахунок вологісного режиму на необхідність шару пароізоляції.
Для теплоізоляції стін традиційно застосовують такі види теплоізоляційних матеріалів: пінополістирол, мінеральна вата або скловата (скловолокно). Також застосовуються утеплювачі з поліефірного волокна зі зниженою горючістю. Утеплення дерев'яного будинку має кілька значних особливостей, а саме теплоізоляція стиків несучих елементів (брус, зруб і т. д.). Традиційно для цієї мети використовуються такі природні матеріали як пакля і мох.
У сучасному світі їм на зміну прийшов настільки ж натуральний і екологічний, але більш практичний утеплювач дерев'яного будинку - ним став льон або джут. Для виготовлення теплоізоляції, що перешкоджає теплопровідності, використовують матеріали, що мають дуже низький коефіцієнт теплопровідності, - теплоізолятори. У випадках, коли теплоізоляція застосовується для утримання тепла всередині ізолюються об'єкта, такі матеріали називаються утеплювачами.
Отже, використання теплоізоляції забезпечує
1. Збільшення внутрішньої площі будинку. Використання теплоізоляції дозволяє збільшити внутрішню площу будинку за рахунок зменшення товщини зовнішніх стін. Це також сприяє суттєвій економії будівельних матеріалів.
2. Економію та комфорт. Знижуючи втрати тепла, ми зменшуємо витрати палива, необхідного для його виробництва, і таким чином заощаджуємо кошти на опалення. Одночасно використання теплоізоляції дозволяє підтримувати високий рівень комфорту в приміщенні.
3. Збільшення терміну служби конструкцій. Використання теплоізоляції запобігає появі конденсату всередині будівельних конструкцій, і тим самим попереджає виникнення цвілі, а також мікрошпарин.
4. Позитивний екологічний вплив. Зменшення енергоспоживання призводить до зменшення шкідливих викидів у атмосферу.
За статистичними даними крізь стіни та дахи втрачається до 50% тепла. Раціональне використання теплоізоляційних матеріалів e будівництві дозволить зберегти тепло та зменшити витрати на опалення на 50-70%.
3. НОРМАТИВНІ ЗНАЧЕННЯ КОМФОРТНИХ УМОВ
Нормативні значення температури за СНіП у житлових приміщеннях -18 - 200С, у виробничих приміщеннях залежить від їх технологічного призначення.
Важливе значення для створення в приміщенні комфортних умов також має вологість повітря. Люди відчувають почуття комфорту, якщо значення відносної вологості знаходиться в інтервалі від 35% до 65%. Дуже сухе повітря підвищує витрати на опалювання, оскільки "сухість" для досягнення відчуття комфорту вимагає підвищення температури. Треба мати на увазі, що холодне повітря, при тій же відносній вологості сухіше, ніж тепле повітря. Тому часте провітрювання при низьких температурах на вулиці знижує вологість повітря у приміщенні. Повісивши на батарею випарник з водою і, таким чином збільшивши вологість повітря, при зниженій температурі людина може почувати себе більш комфортно.
4. ТЕПЛОВІ ВТРАТИ
Числові дані з теплових втрат надані німецьким фахівцем з енергоефективності Ф.Срамою. При цьому у вітчизняній літературі можуть зустрічатися і інші показники теплових втрат.
Види теплових втрат:
через дах - 10%;
через вікна - 22%;
через стіни - 21%;
через підлогу - 6%;
під час провітрювання - 29%;
робота вентиляції (витяжки) - 12%.
5. КОРИСНІ ПОРАДИ ЩОДО ТЕПЛОЗБЕРЕЖЕННЯ
Що я повинен зробити в під'їзді та будинку для збереження тепла?
 • Встановіть лічильник тепла для під'їзду чи будинку.
 • Слідкуйте, що б двері в під'їзд завжди були щільно зачинені, особливо під час опалювального сезону. Стіни квартир, що виходять на площадки та сходи нерозраховані на контакт із зовнішнім холодним та вогким повітрям, тому, якщо двері не зачинені, вони сиріють, що може призвести до появи цвілі.
 • Якщо в Вас у під'їзді звичайні дерев'яні двері, вимагайте встановлення на них пружини (Згідно з 1.1.3.3. Переліку послуг з утримання будинків).
 • Вимагайте від ЖЕКу встановити всі шибки у вікна (1.2.8.9. Переліку) та замазати щілини віконних рам (1.1.10.2. Переліку).
Що я повинен зробити в своїй квартирі для збереження тепла?
 • Утепліть стіни – найпростіше це зробити під час ремонту.
 • Чим ширше підвіконня, тим менше тепла виходить назовні через вікно. Подумайте про це під час капітального ремонту.
 • Перемонтуйте двері та вікна. Балконні двері та вікна можна утеплити сучасними методами теплоізоляції або замінити їх на склопакети. Слідкуйте, щоби двері були щільно зачинені.
 • Встановіть теплозахисний екран за батареями.
Це дозволить зекономити до 5% тепла. Теплозахисним екраном може бути звичайна алюмінієва фольга. Краще, коли це плита (наприклад ДСП), на один бік якої кріпиться шар алюмінієвої фольги. Більш досконалим є екран обидва боки якого вкриті фольгою. Екран встановлюється між батареєю та стіною таким чином, щоб відбиваюча поверхня була розвернута у бік радіатора. Таким чином тепло не втрачається, а відбивається і обігріває приміщення, а не зовнішню стіну.
 • Пофарбуйте радіатори в темний колір.
 • Не рідше одного разу на 5 років промивайте, продувайте та очищуйте батареї та трубопроводи від накопичених бруду та іржи.
 • Зачиняйте квартирки. Краще влаштовувати "залпове” провітрювання – відкривати всі вікна на 10-15 хвилин. За цей час стіни приміщення не встигають охолонути. Чим холодніше на вулиці тим коротше має бути провітрювання, оскільки циркуляція повітря відбувається значно швидше.
 • На ніч закривайте штори, які не закривають батареї.
 • Використовуйте жалюзі, вони допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%.
 • Встановіть склопакет (біля 40% тепла втрачається через вікна).
Для ефективного і значного зменшення втрат тепла при будівництві та реконструкції будинків застосовують металопластикові вікна з вакуумованими склопакетами.
Склопакет - це герметичне з'єднання двох або більше листів скла в єдину конструкцію. У залежності від кількості камер розрізняють однокамерні (що мають два скла) та двокамерні (в три скла).
Склопакети мають такий опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см. та мають надвисокий ступінь теплоізоляції, що забезпечує надійний захист від протягів та скорочують втрати тепла до 50%.
Слід зазначити, що кліматичні умови більшої частини України вимагають встановлення склопакетів у три скла з товщиною скла вікна 4 мм і більше.
Якщо встановлення склопакету є дуже дорогим задоволенням для вас,то є вихід – дешева теплоізоляція вікон: ефективність використання даного методу збереження тепла у побуті запобігає неконтрольованому проходженню холодного повітря до кімнати і теплого з неї.
Після проведення комплексної теплоізоляції вікон температура в приміщенні підвищується на 3-4°С.
При правильному поводженні термін експлуатації стрічки сягає 20 років.
Якщо шибка тріснула, то тимчасово можна зарадити безколірним лаком для нігтів чи скотчем.
До 30% тепла можна заощадити завдяки герметизації щілин між стулкою та рамою вікна.
Категорія: Тема №3 | Додав: haychina
Переглядів: 4958 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Кошик
Ваш кошик порожній
Пошук
Друзі сайту
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store
 • Best uCoz Websites