ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ та ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ
П`ятниця, 19.10.2018, 08:05
Меню сайту
Категорії розділу
Тема №1 [13]
Енергія і енергоефективність у світі праці та професії
Тема №2 [10]
Енергоспоживання та екологічні проблеми
Тема №3 [5]
Потенціал енергоефективності у побуті
Тема №4 [2]
Потенціал енергоефективності в галузі
Джерельна база [7]
Рекомендовані інформаційні джерела
Контроль знань [5]
Позаурочна робота [8]
Конкурси, олімпіади, проекти
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Тема №3

Концепція збереження тепла в будинку
[ Викачати з сервера (6.21 Mb) ] 11.10.2015, 08:49

1. ПРОСТІ ЕНЕРГЕТИЧНІ РІШЕННЯ ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ТЕПЛА В БУДИНКУ

Пригадайте, що, зазвичай, Ви робите, щоб зберегти тепло у своєму помешканні.

1) Утеплюємо вікна, двері.

2) Звертаємо увагу, щоб опалювальні прилади не затулялися меблями, важкими шторами, одягом чи декоративними панелями.

3) Застеляємо підлогу теплим килимом.

4) Своєчасно проводимо обслуговування батарей.

5) Встановлюємо за батареями теплозахисний екран.

Виготовленню тепловідбиваючого екрану

Вартість – 30-50 грн. на батарею. Час роботи – 1 год.

Це проста технологія, яка дозволяє підвищити температуру у домі на 2-5оС. Батареї стоять під вікнами, тобто обігрівають цеглу або бетон зовнішньої стіни, а мають обігрівати внутрішнє приміщення. Для цього між батареями і стінами потрібно поставити спеціальний тепловідбивний матеріал: фольгу, прикріплену до теплоізолятора.

Складові:

 • алюмінієва фольга, прикріплена до м’якого теплоізолятора, що має товщину 3-6 мм (матеріалом може бути, наприклад, алюфом (українського виробництва);
 • клей, дюбеля або спеціальні «грати» для екрану.

 

Технологія виготовлення

1. Вимірюємо батарею. Вираховуємо, скільки нам потрібно тепловідбивного матеріалу.

2. Купуємо відповідну кількість тепловідбивного матеріалу у будівельному магазині, товщина - 3-6 мм. Фольгований пінопропілен у рулонах – це найдешевший та надійний матеріал для теплового екрану.

3. Вирізаємо з нього тепловідбивний екран для радіатору. Екран має бути трохи більшим за батарею.

4. Закріплюємо тепловідбивний екран за радіатором клеєм або дюбелями. Бажана відстань між стіною та батареєю – мінімум 3 см, у будь-якому випадку ребра радіатора не повинні торкатися фольги. Можна закріпити на стінку, а можна – на спеціальні грати, тобто забезпечити відстань між стіною і екраном також у кілька см. Це ще підвищить енергоефективність екрану, але, зрозуміло, такої відстані між стіною та батареєю може просто технічно не бути.

Зверніть увагу!

 • Якщо Ви кріпите екран безпосередньо до стіни, поверхня стіни має бути рівна.

 • Не переплутайте фольгу із іншими металізованими матеріалами. Матеріал з лавсанової основою із алюмінієм напиленням гірше відбиває тепло. Щоб перевірити, фольга це чи ні, підпаліть її - фольга не розплавиться.

2. ТОЧКА РОСИ і ТЕРМАЛЬНИЙ МІСТ

«Чому плачуть стіни?»

Точка роси – це температура, до якої потрібно охолодити повітря, щоб пари води, що містяться в ньому, досягли насичення і перейшли в рідкий стан - конденсат (випала роса).

До основних факторів, які впливають на розташування точки роси, належать:

 • температура всередині і ззовні приміщення;
 • вологість всередині і ззовні;

 • режим проживання у приміщенні;

 • якість функціонування опалювальної та вентиляційної систем в помешканні;

 • товщина і матеріал виготовлення стін;

 • наявність утеплення підлоги, стелі, стін і т. д.

Будь-яка стіна володіє певною вологістю. Саме тому, залежно від матеріалу стіни і якості теплоізоляції, на ній може утворюватися конденсат. Температура точки роси залежить від:

 • вологості повітря в помешканні;

 • температури приміщення.

Приклад. Так, користуючись наведеної таблицею (таблиця 1), можна визначити, що в кімнаті з температурою +20 градусів і відносною вологістю 50% конденсат буде утворюватися на поверхнях з температурою 10 градусів і нижче.

Таблиця 1

Таблиця температурних значень точки роси (°С)

Слід запам'ятати закономірність: чим нижче вологість у кімнаті, тим більша різниця між точкою роси і температурою в приміщенні.

При відносній вологості повітря близько 100% точка роси збігається з фактичною температурою повітря.

Якими прилади можна виміряти температуру повітря та відносну вологість у приміщенн?

Термометр, гігрометр, психометр, тепловізор.

Приклад утворення точки роси.

Розглянемо стіну будинку без утеплювача: у зимовий час з одного її боку знаходиться тепле повітря квартири, з іншого – холодне або морозне повітря вулиці. Повітря квартири, проходячи через стіну, віддає їй частину тепла, поступово охолоджуючись. У разі однорідної структури стіни місце, в якому це повітря досягне точки роси, буде розташоване всередині стіни.

Зовсім інша картина спостерігається, якщо стіна будинку утеплена зсередини. При такому розкладі точка роси зміститься до внутрішньої сторони стіни ближче до місця її контакту з утеплювачем. Стіна при цьому «перейде» в «холодну зону» і температура її стане приблизно дорівнювати температурі повітря на вулиці. Конденсат, що буде неминуче утворюватися на внутрішній частині стіни згодом погіршить теплоізоляційні властивості утеплювача, стане джерелом сирості, появи цвілевих грибків і призведе до повільної, але вірної руйнації як утеплювача, так і несучої конструкції. У результаті, з часом, може скластися парадоксальна ситуація, коли після утеплення стін будинку з внутрішньої сторони, в ньому стане ще холодніше, ніж до утеплення.

Якщо на зовнішній стороні цієї ж стіни розташувати шар утеплювача, точка роси з товщі стіни переміститься ближче до межі між її зовнішньою стороною і утеплювачем, а сама стіна буде перебувати в «теплій зоні» – матиме температуру, схожу з температурою повітря в будинку.

Кожен матеріал може бути класифіковано за його здатністю проводити тепло або чинити тепловий опір. При будівництві провідник, такий як метал, використовують для забезпечення стійкості конструкції, але для досягнення гарних термальних результатів він не повинен торкатися інших частин будівлі, які є добрими провідниками тепла. Пряме поєднання будівельних елементів, внутрішньої частини приміщення із зовнішньою, що мають високу провідність, називають термальним мостом, тому що він у прямому сенсі допомагає теплу переходити із одного місця в інше. Термальний міст може стати причиною створення точки роси.

Тепло завжди проходить крізь будівельний матеріал із найнижчим R-показником (опором). У зв'язку з цим стіна завжди складається із декількох різних матеріалів. Потрібно уникати матеріалів, які мають низький R-показник.

Серед використаних матеріалів саме металеві кріплення спричиняють появу термального мосту і втрати тепла. Декілька металевих деталей не завдадуть багато втрат, але якщо їх більше, це може стати проблемою.

 

Роса в стінах може призвести до: руйнування стін, утворення грибка та сирості у приміщенні, захворювань дихальної системи, зниження якості повітря.

Для запобігання утворення роси треба: регулярно провітрювати приміщення, обігрівати його до відповідної температури, провести часткову або повну модернізацію вентиляційної та опалювальної систем, утеплити будинок (вікна, двері, стіни, підлогу, дах).

3. СУЧАСНА КОНЦЕПЦІЯ ТЕПЛОЗБЕРЕЖЕННЯ

Дуже багато можна зробити власноруч, з найменшими матеріальними затратами, але ми повинні розуміти, що це – тимчасові заходи.

Існує ряд заходів (концепція), які потребують значних капіталовкладень але є найбільш ефективними та сучасними, а саме:

 1. Встановлення якісних енергозберігаючих вікон та дверей дозволить зберегти тепло, вони також будуть слугувати шумоізоляторами.
 2. Встановлення термостатичних вентилів на радіаторі дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі чи окремій кімнаті.
 3. Встановлення теплового лічильника в квартирі, що підключена до центрального опалення, дасть змогу відслідкувати скільки тепла Ви отримали та платити тільки за цю кількість, що є стимулом економити тепло, особливо, якщо встановлено термостатичний вентиль.
 4. Облаштування системи «тепла підлога» – це спосіб підведення тепла саме туди, де воно найбільше потрібно.
 5. Заміна газової колонки та бойлер, які відпрацювали 15-20 років, на нові дозволить запобігти великим втратам тепла.
 6. Модернізація системи вентиляції, а саме, рекуперація тепла (встановлення рекуператора) – це реальний спосіб економії.

Рекуперація - це процес повернення частини теплової енергії.

Рекуперація тепла - процес повернення тепла з відпрацьованого витяжного повітря. Тепле повітря, що виводиться з приміщення, в теплообміннику віддає більшу частину свого тепла холодному повітрю, що надходить з вулиці. Завдяки цьому процесу на вулицю виходить охолоджене повітря, а в приміщення потрапляє свіже нагріте повітря. У підсумку повітря, що виводиться з будинку, віддає припливному повітрю до 70% тепла і на виході з рекуператора має температуру 2-6оС, а припливне повітря, в свою чергу, має температуру на виході з рекуператора 12-16оС. Отже калорифер буде нагрівати повітря не -10оС , а +12-+15оС і це дозволить нам значно заощадити на електро- або тепловій енергії, що іде на обігрів повітря.

Принцип роботи рекуператора

Припливне повітря з вулиці взимку очищається повітряними фільтрами і нагрівається калориферами.

Воно потрапляє в приміщення, зігріває його і розбавляє шкідливі гази, пил та інші виділення. Потім воно потрапляє у витяжну вентиляцію і виводиться на вулицю.

Отже, у нас є повітря, що виводиться з будинку із температурою +21оС та припливне повітря з вулиці, яке має температуру -10оС. Ми встановлюємо, наприклад, рекуператор з пластинчастим теплообмінником.

Щоб зрозуміти принцип дії рекуператора з пластинчастим теплообмінником уявіть собі квадрат, в якому витяжне повітря проходить знизу-вгору, а припливне зліва-направо. Причому ці потоки не змішуються один з одним за рахунок використання спеціальних теплопровідних пластин, які поділяють ці два потоки.

Домашнє завдання.

 • Використовуючи навчальний сайт «Енергоефективність та енергозбереження» energovpu7.ucoz.ua повторити матеріал уроку;
 • законспектувати і вивчити питання: «Термальний міст», «Рекуператор та рекуперація тепла»; підготувати творчу роботу (за бажанням).

Категорія: Тема №3 | Додав: haychina5230
Переглядів: 1815 | Завантажень: 51 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Кошик
Ваш кошик порожній
Пошук
Друзі сайту
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store
 • Best uCoz Websites